Ubezpieczenie zdrowotne w UE

17. 03. 17
Odsłony: 62

Dokumentem, na podstawie którego, będąc za granicą, można skorzystać ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) lub Certyfikat Zastępujący Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Świadczenia te są udzielane przez lekarzy, przychodnie lub szpitale działające w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej w danym kraju.

W przypadku pracowników oddelegowanych do pracy za granicę podstawą do wydania Europejskiej Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest potwierdzony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych formularz A1. Osoba, która wyjeżdża do pracy za granicę i posiada formularz A1, podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

W przypadku pracowników zatrudnionych bezpośrednio u pracodawcy niemieckiego podstawą do korzystania ze służby zdrowia jest osobista karta zdrowia wydawana przez wybraną Kasę Chorych na podstawie obowiązkowego, ustawowego ubezpieczenia.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z broszurą Życie w Niemczech. Dobrze zabezpieczone pod względem opieki medycznej. Kasy Chorych (DAK).

Najczęściej czytane wpisy

rozliczenie-podatku

Pracownicy posiadający w Niemczech III, IV lub V klasę podatkową muszą dokonać obowiązkowego rocznego rozliczenia podatku za rok 2016. Nie dokonanie rozliczenia rocznego spowoduje przeliczenie przez niemiecki urząd skarbowy (Finanzamt) dochodów osiągniętych przez pracownika (...)

ubezpieczenie

Jako obywatele Unii Europejskiej mamy prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Dokumentem, na podstawie którego, będąc za granicą, można skorzystać ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (...)